Spichrzel surynamski

Spichrzel surynamski

Spichrzel surynamski (Oryzaephilus surinamensis)

Owad ten należy do gatunków kosmopolitycznych. W Polsce uważany jest za szkodnika pospolitego, występuje w całym kraju.

Spichrzel surynamski osiąga długość od 2,5 do 3,5mm. Jego ubarwienie jest brązowe. Ciało znacznie spłaszczone, pokryte jasnymi, drobnymi szczecinkami. Szkodnik ten jest bardzo podobny do spichrzela orzechowca. Stadia rozwojowe obu szkodników są bardzo podobne, dlatego też często mylone.

Spichrzela surynamskiego bardzo rzadko można spotkać na otwartej przestrzeni, jedynie w korze drzew. Zdecydowanie bardziej preferuje warunki pomieszczeń zamkniętych. Zasiedla magazyny, silosy, sklepy, mieszkania oraz budynki gospodarcze. Żeruje na takich produktach jak ziarna zbóż oraz produkty z nich przetworzone, ryż, suszone owoce, wyroby cukiernicze a także orzechy.

Samica składa po 3-7 jaj bezpośrednio na produkty spożywcze. W ciągu swojego życia jest w stanie złożyć nawet 300 sztuk. W warunkach optymalnych (temperatura 32°C oraz wilgotność powietrza 80%) szkodnik ten rozwija się wyjątkowo szybko. Szacuje się, iż pełen rozwój jednego pokolenia trwa nie dłużej niż 24 dni. Teoretycznie, w ciągu czterech miesięcy potomstwo spichrzela surynamskiego może osiągnąć liczebność 12.000.000 sztuk. W praktyce jednak uwarunkowane jest to przede wszystkim wartościami odżywczymi znajdującymi się w pokarmie. Chrząszcze tego gatunku są wyjątkowo odporne na niską temperaturę. W strefie klimatycznej naszego kraju są w stanie zimować w pomieszczeniach nie ogrzewanych. Ponadto, owady te niszczą larwy oraz poczwarki innych gatunków.

Spichrzel surynamski, ze względu na szeroki zakres występowania, uważany jest za niebezpiecznego szkodnika magazynowego. Żeruje na większości dostępnych pokarmów. Aby pozbyć się tego owada, niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu dezynsekcji przez profesjonalną firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>