Skórnik kolczatek

Skórnik kolczatek

Skórnik kolczatek (Dermestes maculatus)

Skórnik kolczatek zasiedla wszystkie kraje świata, z tym, że preferuje cieplejsze miejsca. W Polsce uznany za szkodnika pospolitego, występuje w większych miastach.

Ciało skórnika pokryte jest w większości czarnymi szczecinkami, z wyjątkiem pojedynczych białych. Jego długość waha się od 5 do 10mm. Pokrywy ciała zakończone są malutkimi ząbkami. Przy brzegach przedplecze zdecydowanie jaśniejsze. Czułki tego owada są jedenastoczłonowe, z czego trzy człony tworzą wyraźną buławkę.

Skórnik kolczatek występuje zarówno na otwartej przestrzeni (zasiedla gniazda ptaków) jak i w pomieszczeniach zamkniętych takich jak magazyny, mieszkania czy sklepy.

Materiałami, jakie zasiedla skórnik kolczatek są produkty pochodzenia zwierzęcego. Atakuje nawet ryby, które wcześniej zostały wysuszone.

Samica skórnika kolczatka składa jaja pojedynczo bądź w małych grupach po 200- 800 sztuk bezpośrednio na pokarm. Larwa przechodzi od 6 do 7 linień, bardzo rzadko liczb ta sięga 11. Optymalne warunki do szybkiego i prawidłowego rozwoju larw to temperatura 30°C- 35°C oraz wilgotność powietrza na poziomie około 85%. Im niższa temperatura oraz wilgotność powietrza, tym dłuższy jest proces rozwoju szkodnika. Larwy drążą chodniki we wszelakich materiałach. Dorosły osobnik skórnika żyje około 115 dni.

Owady skórnika kolczatka są dużym zagrożeniem zwłaszcza w magazynach z jedzeniem. Żerując na pokarmach doprowadzają do całkowitego wyeliminowania ich z dalszej dystrybucji. Ponadto, są one w stanie zniszczyć opakowania, w których znajduje się jedzenie, przysparzając tym samym większe starty materialne.

TAGI: Zwalczanie skórnika kolczatka, czarny chrząszcz, gazowanie korników, owady w drewnie, insekty szkodniki, 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>